Kā Izvēlēties Vērtīgāku Hobiju

Kā Izvēlēties Vērtīgāku Hobiju

Hobiji

Lemjot, ko jaunu uzsākt nākamajā gadā, pastāv drauds noticēt refleksīvajam ieteikumam “Dari to, kas Tev patīk”. Samierināšanās ar to kas patīk ir tikai puse no uzvaras. Lietas, kuras patīk var sniegt labumu, kas sniedzas tālāk par baudu, ko dod pats hobijs.
Ja 2017. gadā vēlies pamēģināt ko jaunu, sāc ar džiu džitsu, bet, ja papildus džiu džitsu gribi vēl kaut ko, zemāk ir daži jautājumi, kas man palīdzējuši izsvērt variantus, domājot par to, ko darīt nākamo.

Kā šī nodarbe papildinās to, ko daru jau tagad?
Hobijs ir vēl viena lieta blakus darbam, izklaidei un laikam, ko pavadi ar ģimeni. Pirms nolem par labu kādai nodarbei uzdod jautājumu, kā tā papildinās manu pārējo ikdienu. Piemēram, sportošana sniedz možumu, ko vari izmantot visā, ko darīsi pēc treniņa. Manā pieredzē sportošana no rītiem, sniedz svaigu skatu uz pasauli un vismaz līdz pusdienām būtiski ceļ produktivitāti. To pašu nevar teikt par vīna korķu kolekcionēšanu.
Ja nolem sākt rakstīt, piemēram, veidot blogu, tas iemācīs sakārtot domas un saprotamāk izteikties, kas ir noderīgas prasmes visās jomās, kurās domāšana ir no svara un arī tās ir prasmes, ko  nevar iegūt kolekcionējot vīna korķus.
Es neesmu pret vīna korķu kolekcionēšanu, manuprāt, stikla trauki, pilni ar vīna korķiem ir skaists dekors, bet salīdzinu dažādus hobijus, lai parādītu, ka dažādām nodarbēm ir atšķirīgi pēcefekti, kuri atstāj noteiktu ietekmi uz dzīvi ārpus vaļasprieka.

Kādas iespējas šī nodarbe man pavērs?
Mārtiņš Vaivars stāstīja kā debates ļāva viņam satikt cilvēkus no Eiropas un pasaules labākajām universitātēm un tādā veidā dzirdēt viedokļus, kas Latvijā neizskan. Šādi paziņas ir vērtīgs pienesums, jo spēj izaicināt Tavu ierasto domu gājienu un tādā veidā palīdzēt Tev pilnveidoties. Nodarbes, kuru kopienu neveido studenti nebūtu pavērušas ceļu uz šādu cilvēku satikšanu.

Kā vietā es to darīšu?
Mums visiem dienā ir vienāds stundu skaits. Līdz ar to, jāapzinās, ka hobijs, ko ieviesīsi savā dzīvē, aizvietos kaut ko, ko dari jau tagad. Tas, protams, ne vienmēr ir slikti. Ja astoņas stundas nedēļā, ko iepriekš pavadīji dreifējot pa Youtube tagad aizņems astoņas stundas ar džiu džitsu – tas būs uzlabojums. Bet ņem vērā, ka no kaut kā būs jāatsakās. Ja pēc hobija uzsākšanas pieķersi sevi sakām “man nav laika”, tas liecinās par faktu, ka nenoteici zemāko prioritāti, kuru hobijs no Tavas dzīves izstums.

Cik viegli ir nodemonstrēt apgūtās prasmes?
Lielīšanās ar prasmēm nav pašmērķis, bet narciss kā es, nevar paiet garām jautājumam kāds ir šīs prasmes wow-faktors. Puišu grupas solistam ballītē paspīdēt ar dziedāšanu ir vieglāk kā grupas bundziniekam ar bungošanu (ja vien bundzinieks uz ballīti nav ieradies ar bungu komplektu un tādā veidā nodrošinājies pret nākamā ielūguma saņemšanu).
Dejotājs var nodemonstrēt deju soli, zīmētājs var uzzīmēt cita cilvēka portretu un tamborētājs var uzdāvināt paša tamborētas zeķes. Turpretim šahists, augstlēcējs, pokera spēlmanis un vairums citu disciplīnu pārstāvji, kuru praktizēšanai vajadzīgi apstākļi, ko nevar radīt sarunas laikā, tikko satiktiem cilvēkiem var tikai stāstīt par sasniegumiem savā jomā.

Kur iegūšu visvairāk, ja agri nolemšu pārtraukt?
Arī labi apdomāta izvēle negarantē, ka turpināsi iesākto. Tādēļ izvēlies hobiju, kura pārtraukšanas gadījumā būsi guvis labumu, kas turpināsies pēc pāragras pārtraukšanas. Skaidrības labad, pāragru pārtraukšanu definēju kā padošanos pirms apgūsti jauno prasmi gana labā līmenī, lai kādam Tava darba augļi liktos interesanti. Piemēram, dejošanā tā būtu pārtraukšana pirms iemācies dejot tā, lai paņemtu uzmanību uz deju grīdas.
Ja prasmes, ko attīstīji apgūstot jaunu hobiju spēj Tevi virzīt uz priekšu arī citā jomā, tad esi kaut ko ieguvis par spīti tam, ka nolēmi pārtraukt. Izturība, ko attīsta peldēšana noder arī citos sporta veidos, kas pieprasa izturību, piemēram, basketbols, futbols un florbols, bet lietderīgums, ko sniedz boulinga apgūšana nesniedzas daudz tālāk par pašu boulingu.

Vai man šis hobijs ar laiku iepatiksies vairāk?
Filmā Rocky III ir scēna, kurā, pēc sakāves Rokijs grib boksam atmest ar roku un gandrīz to izdara pirms viņa treneris, ko spēlē Karls Wīters (Carl Weathers), ar iedvesmojošu runu Rokiju pārliecina turpināt trenēties. Tālāk seko montāža, ko esam redzējuši visās cīņu filmās. Galvenais varonis smaga treniņa gaitā atgūst formu un no jauna atklāj prieku, ko viņam sniedz savs sporta veids. Par spīti klišejai, šādās scēnās parādītā doma ir patiesa – meistarība ir patīkama pati par sevi. Ja izvēloties savu šī gada izaicinājumu nodosies kam vērtīgam, kas nav patīkams uzreiz, meistarība izvēlētajā jomā ļaus, un es pat teiktu liks, to iemīlēt tik un tā.

Noslēgumā
Izvēle par to, ko darīt nākamo, kā vairums izvēļu, katram ir jāveic pašam. Jautājumi par to, kā vērtību, ko sniedz hobijs var pārnest ārpus paša hobija ir rīki, kas palīdz izsvērt Tev pieejamos variantus. Priecāšos, ja tie papildinās Tavu 2017. gadu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *